Service Hotline
0519-81230981
Haberler
Ana sayfa > Haberler > İçerik

Ürün kategorisi

Grafen, Çelikin Paslanmasını Önlemeye Yardımcı Oluyor

Bir Hintli araştırmacı ve ortağı, çeliğin paslanmasını önlemek için grafeni kullanan yeni bir teknoloji keşfetti.

Çelik paslanması otomotiv endüstrisinde büyük bir sorundur. Boya ile kaplanmış olsa da, çizilmesi kolay ve krom tampona uygulanır. Süreç toksik kimyasalların eklenmesini içerir

Bu sorunu çözmek için SUNY Buffalo kimya profesörü Sarbajit Banerjee ve doktora öğrencisi Robert Dennis, grafen içeren bir polimer kompozit geliştirdi.

Grafen karbon atomlarının bir tabakasıdır, hidrofobik ve güçlü elektrik iletkenliğine sahiptir. Bu özellikler çeliklerin suya maruz kaldıkça demir paslanmayan demirin elektrokimyasal reaksiyonunu azaltmalarına izin verir.

İki araştırmacı, kompozit kaplamayı cilaya ilave etti, çeliğe uyguladı ve daha sonra tuzlu suya batırdı. Tipik bir kış ikliminde, tuzlu su ile tuz ve kar karışımı farklıdır ve bir araba ile karşılaşır; bu nedenle çok zayıf bir çevre alternatifi olarak etkilidir.

Başlangıçta, cilalı çelik sac yalnızca birkaç gün tuzlu suda yaşıyordu. Bununla birlikte, eklenen grafenin konsantrasyonunu ve dağılımını ayarlayarak, Banerjee ve Dennis verniği bir ay boyunca bu ortamda tutabilirler.

Banerjee, suyun pH'sında çiziklerin yakınında değişiklik olduğunu bulan ve su ile çatlakları mühürleyecek şekilde reaksiyona giren bir şey eklemek istediğini söyledi.

Bu teknoloji ticarileştirmenin çok uzun bir yol olmasına rağmen, çelik endüstrisindeki bazı büyük şirketler, özellikle Banerjee'nin deneyini finanse eden Tata Steel'e, özellikle de çalışmaya katılmak istiyorlar. İki bilim insanı da, New York Devlet Kirlilik Önleme Enstitüsünden 50.000 dolar hibe aldı.

Banerjee, bir basın bülteninde boya, yerel bir çelik tesisinde mevcut ekipmanları kullanarak üretilebileceğini söyledi.

Tamponların ve bazı motorların kaplanması için kullanılan altı değerlikli kromdan farklı olarak, grafen toksik değildir çünkü bir karbon atomudur ve güçlü asitler kullanılmasını gerektirmez ve işlem boyunca güvenlidir. Bu nedenlerle graphene gelecekteki elektronik bileşenler için büyülü bir malzeme haline geliyor.


Sorgulama
Send
Ürün kategorisi
Bize ulaşın
Adres: Bitki 8, 9 Batı Tai Gölü Avenue, Wujin ekonomik kalkınma bölgesi, Changzhou, Jiangsu, Çin.
Telefon: 0519-81230981
Faks: 0519-81230998
E-posta: sales@thesixthelement.com.cn
Altıncı Element (Changzhou) üzere Technology Co, Ltd